Według różnych prognoz prawie 60% ludzi na świecie będzie mieszkało w wielkich aglomeracjach miejskich, a 80% w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców. Z dala od drapaczy chmur, centrów handlowych i ruchliwych ulic musi znajdować się przestrzeń, w której można odetchnąć. Takim miejscem jest bez wątpienia Słupca

Słupca to ponad 13-tysięczne miasto położone w środkowowschodniej części Wielkopolski, na Równinie Wrzesińskiej, na prawym brzegu rzeki Meszny (prawy dopływ Warty). Od strony północno-wschodniej przylega do Jeziora Słupeckiego, a w okolicy nie brakuje miejsc atrakcyjnych turystycznie i przyrodniczo. Słupca leży między powidzkim parkiem krajobrazowym i nadwarciańskim parkiem krajobrazowym. Atutem miasta jest dobra komunikacja. Słupca jest położna przy międzynarodowej trasie E30 oraz autostradzie A2 na odcinku Poznań-Warszawa oraz linii kolejowej E 20 Berlin-Moskwa.

Sport i rekreacja

Oferta Słupcy to nie tylko atrakcje przyrodnicze, ale również infrastruktura sportowa: stadion, boisko piłkarskie, korty tenisowe, strzelnica, siłownie zewnętrzne, skatepark oraz sale gimnastyczne.

– Spędzanie wolnego czasu przed ekranem komputera lub telewizora, albo z telefonem czy smartfonem w ręku nie jest do końca dobrym pomysłem. Brak ruchu powoduje ospałość, problemy z koncentracją, złe samopoczucie… Wirtualny świat potrafi stać się nałogiem, z którym trudno zerwać. Warto zatem działać już dzisiaj! Sposobów na aktywność jest wiele i wierzę, że każdy z nas może znaleźć coś dla siebie – mówi Michał Pyrzyk, burmistrz Słupcy. – Jako burmistrz i mieszkaniec Słupcy zachęcam do czynnego spędzania czasu wolnego, gdyż każda forma aktywności ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i jest doskonałym sposobem na odpoczynek. Jest jeszcze jedna zaleta spędzania wolnego czasu poza domem. Wiąże się to zazwyczaj ze spotkaniem z rodziną, czy znajomymi. Integracja wzmacnia więzi między ludźmi i uczy współdziałania. Uczymy się tego, jak funkcjonować w grupie, ale przede wszystkim spędzamy czas w gronie osób, które lubimy i cenimy. Pamiętajmy, że już teraz pracujemy na to, jak będzie wyglądało nasze życie w przyszłości. Dlatego zachęcam wszystkich do aktywności i zapraszam na obiekty sportowe i rekreacyjne w naszym mieście.

Kopiec Szwedzki na Jeziorze Słupeckim

Słupca stawia nie tylko na nowoczesne formy rozrywki, ale również na ciekawostki historyczne. Kopiec Szwedzki przypomina wyspę, ale to tylko pozory. Jest to krąg drzew, upamiętniający wały grodziska kultury łużyckiej, które znajdowało się w miejscu sztucznego jeziora. Jego nazwa wiąże się z legendą opowiadającą o wydarzeniach z czasów najazdu szwedzkiego na ziemie polskie. Według tej legendy mieszkańcy osady przepędzili Szwedów używając fortelu. Przywiązali krowom do rogów pochodnie, obwiesili je łańcuchami i innymi przedmiotami z żelaza, co w ciemnościach dało przerażający efekt i odstraszyło najeźdźcę. Kopiec można dziś oglądać z brzegu jeziora lub podpłynąć łodzią, a zimą, kiedy jezioro zamarza, można tam dotrzeć po lodzie.